Rozwijanie własności intelektualnej z Oxford TRIZ

Autorka: Karen Gadd, tłumaczył Michał Hałas


Dwadzieścia lat temu, z pewnym niepokojem przyjęłam pierwsze zlecenie dotyczące obejścia patentu. Wielka rodzima firma farmaceutyczna zadzwoniła do nas w poniedziałek i dała nam dwa dni, aby pomóc im złamać patent francuskiego konkurenta na sztuczny staw biodrowy. Było to pilne, ponieważ w następnym tygodniu ruszała produkcja tego stawu, po dwóch latach przygotowań. Zostaliśmy wezwani przez ich własnych rzeczników patentowych, którzy ze wstydem przyznali, że wszystkie ich przygotowania nie zawierały istotnych badań na temat istniejących patentów firm konkurencyjnych. W skrócie: ich nieopatentowany pomysł został opatentowany przez kogoś innego. Teraz w sytuacji kryzysowej próbowali już wszystkiego co znali, aby rozwiązać ten problem (w tym próbę licencjonowania) i byli gotowi spróbować czegoś nowego – czyli TRIZ.


Dobrze to pamiętam, bo bardzo się bałam. Chociaż w Oxford Creativity – TRIZ nigdy nie  zawiódł, każdy kto używa TRIZ, może opowiedzieć o tym, jak po raz pierwszy prowadzi się grupę ekspertów, a uzbrojony jest tylko w zestaw narzędzi TRIZ i powierzchowną wiedzę o ich problemie. Moja rada dla nowicjuszy TRIZ polega na zrobieniu tego, co zrobiliśmy z naszym problemem stawu biodrowego, jest nim położenie pełnego zaufania w TRIZ. Jeśli podążysz za wskazówkami TRIZ i NIGDY nie zboczysz z tych ścieżek, odniesiesz sukces. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zespół Oxford Creativity uczynił te ścieżki tak prostymi i krótkimi, jak to możliwe i stworzył „Oxford TRIZ”, który oferuje wiele prostych i łatwych do śledzenia map dla wielu różnych problemów. To sedno tego, co robimy i jesteśmy przede wszystkim firmą zajmującą się rozwiązywaniem problemów narzędziami TRIZ. Nauczanie TRIZ to mała część tego, co robimy.


W ramach naszego wyzwania – stawu biodrowego, wykorzystaliśmy kilka godzin, aby poprowadzić zespół ekspertów klienta (nikt z nich nie znał wcześniej TRIZ) przez Trendy Rozwoju Technicznego TRIZ, wraz z mapowaniem funkcji i 76 rozwiązaniami standardowymi. Drugiego dnia warsztatu zespół znalazł potrzebne rozwiązania, które były małymi, ale znaczącymi zmianami funkcji, w celu stworzenia alternatywnych projektów, które nie naruszały niczyich patentów. Ponieważ zmiany były minimalne, produkcję można było rozpocząć w zaplanowanym terminie. Bardzo nam dziękowali, mówili że to było niesamowite, zapłacili nasze skromne wynagrodzenie. Minęło jednak pięć lat, zanim ponownie do nas wrócili, co było typowe dla mojej pracy z TRIZ w tamtym okresie.

TRIZ trudno się sprzedaje. Niesamowite sukcesy w dużych firmach, gdzie pokazujemy, jak rozwiązać krytyczny problem, a później przez lata nie ma od tych klientów nowych zleceń.

Fot. od lewej Tomasz Michalik, Karen Gadd i Michał Hałas w czasie Technovation Forum 2018.


Pomimo ciężkiej pracy, czasami emocjonującej i wyczerpującej założyłam Oxford Creativity, ponieważ TRIZ jest intrygujący i ekscytujący. Ekscytujący, ponieważ oferuje nie tylko szybkie innowacje, ale również możliwości, które są zarówno różne jak i uzupełniające się z innymi zestawami narzędzi. Intrygujące, ponieważ początkowo wydawało się, że tylko inżynierowie i naukowcy byli w stanie zmobilizować swoją logikę by rozwiązywać problemy. Sama siła innowacji powinna sprawić, że będzie to popularna opcja, jednak TRIZ nie został  powszechnie doceniony, ponieważ wywodzi się ze Związku Radzieckiego i w praktyce podziwiają go niemal wyłącznie osoby techniczne. To frustrujące, że coś tak uniwersalnego, użytecznego i niezawodnego rzadko dociera tam gdzie są duże budżety na innowacje. Po tych wszystkich latach reklamowania, udokumentowanych sukcesów i solidnego, choć niejednolitego przyjęcia korporacyjnego, nie mam pojęcia, dlaczego kontrolujący największe zasoby pozostają nieświadomi lub sceptyczni. Bardziej istotne jest to, że nasze kluczowe działania na rzecz sukcesu korporacyjnego w rozwiązywaniu problemów, rozwijaniu własności intelektualnej i znajdowania nowych koncepcji nie pasują do kategorii budżetowych, chociaż są one potrzebne i pożądane.


Oxford TRIZ cieszy się dużym powodzeniem w wielu firmach na całym świecie i wypełnia swoje obietnice. Został stworzony w celu dostarczania uporządkowanych innowacji i szybkiego rozwiązywania problemów oraz przezwyciężenia wrażenia, że ​​unikalne różnice TRIZ (narzędzia i systematyczna dyscyplina) z innymi zestawami narzędzi sprawiają, że wydaje się skomplikowany i trudny do nauczenia, gdy w rzeczywistości jest bardzo bezpośredni. W Wielkiej Brytanii TRIZ musi być szybki i skuteczny, z uwagi na kurczące się budżety i krótkie terminy, w przeciwieństwie do takich miejsc jak Korea Płd. i Chiny, gdzie inwestuje się w miesiące szkoleń TRIZ w celu długofalowego zapewnienia innowacji i uzyskania ważnych rozwiązań. Zespół Oxford Creativity pracowały przez prawie dziesięć lat, aby uczynić Oxford TRIZ łatwym. Wszystkie te prace były oparte na praktyce rozwoju własności intelektualnej i patentach, generowaniu pomysłów i opracowywaniu nowych produktów. Polegały one na konsekwentnym i skutecznym rozwiązywaniu problemów w wielu branżach w celu zachowania całej siły TRIZ, ale też przyjazności, że ​​każdy może szybko i łatwo nauczyć się i stosować TRIZ. Naszym celem rozwojowym jest oferowanie szybkiej skuteczności i pomaganie wszystkim, w tym zespołom z najtrudniejszymi problemami. Są to cele, które zawsze nam zadawano, szczególnie, gdy zwykłe metody rozwiązywania problemów zawiodły. Dobrzy inżynierowie doceniają łatwość Oxford TRIZ i praktyczną pomoc, ale nie są to często ludzie wpływowi. W związku z tym rozszerzyliśmy nasz zakres (zob. „TRIZ for Dummies” napisaną przez CEO Oxford Creativity), aby zapewnić wszystkim korzyści, nawet osobom o małej rozpiętości uwagi (przez nadmierną pracę lub stres i pilne terminy – w tym polityków), którzy mogą rozwiązać ich pozornie nierozwiązywalne problemy i szybko uzyskać wyniki, których potrzebują.


Z historią wielu sukcesów, wszyscy w Oxford Creativity uważaliśmy, że teraz zmienimy świat i skutecznie pomożemy przemysłowi, dzieląc się siłą TRIZ i jego wyjątkowymi możliwościami. Pod pewnymi względami i na wielu małych odcinkach zrobiliśmy to, ponieważ, nigdy się nie zdarzyło, aby TRIZ zawiódł – nawet przy najtrudniejszych i wcześniej nierozwiązywalnych problemach. Pracujemy w inny sposób niż zwykli konsultanci, bardzo szybko (często w zaledwie 3 dni) i nigdy nie staramy się wchłonąć wiedzy eksperckiej klienta, która pochłania dużo czasu i prowadzi do żartów, że konsultant jest kimś, kto pożycza od Ciebie zegarek, a następnie obciąża Cię za poinformowanie o czasie. Oxford TRIZ pokazuje klientom, gdzie mogą znaleźć odpowiedzi, korzystając z tego, co już znają, lub wskazuje na wypróbowane i przetestowane rozwiązania z innych branż. Przeprowadzamy firmy przez TRIZ mając wiedzę i doświadczenie, które zapewnia, że ​​wszystko jest bardziej przejrzyste i usuwa fiksacje, ujawniając wskazówki, aby szybko iść naprzód. Jednak pomimo tych konsekwentnych wyników TRIZ pozostaje w dużej mierze nieznany i pozostaje w tyle za znanymi zestawami narzędzi, pomimo ich dziury w generowaniu przełomowych pomysłów, która jest wypełniana właśnie przez TRIZ.


Bycie pionierem w tym potężnym zestawie narzędzi jest frustrujące. Dzieje się tak pomimo wszystkich naszych wysiłków, w tym


  • 20 lat pracy dla największych korporacji z całego świata.
  • Dobrego PR i relacji prasowych.
  • Przekonujących sukcesów z TRIZ opisanych przez naszych klientów (reprezentujących tylko ułamek naszej pracy z powodu zastrzeżeń o nieujawnianiu).
  • 100% sukcesu w rozwiązywaniu problemów.
  • Publikacji przez Wiley dwóch książek Oxford TRIZ (TRIZ for Dummies i TRIZ for Engineers – obecnie w wielu językach, z powodu entuzjastycznego przyjęcia w Chinach, Korei Południowej, Japonii, Izraelu, Malezji i Niemczech).


Oxford TRIZ oferuje klientom znaczące korzyści komercyjne. Wielu naszych długofalowych, globalnych klientów na całym świecie wymaga absolutnej poufności informacji o swoich działaniach używających TRIZ, ponieważ nie chcą powiadomić swoich konkurentów o swoich decyzjach. Inne nasze prace w zakresie obronności i bezpieczeństwa są w większości przypadków niezgłaszane, a wyniki pracy z TRIZ skutkują nowymi patentami oraz nie zgłoszonymi rozwiązaniami, które są przechowywane w tajemnicy przez wiele lat. Dlaczego nie dołączyć do tej elitarnej grupy, przyjmując u siebie Oxford TRIZ?

For. Karen Gadd: key note speaker na Technovation Forum; marzec 2018.


Tekst jest chroniony prawem autorskim, kopiować nie wolno, ale można do niego linkować.

Dlaczego nie optymalizujemy konstrukcji?

Dlaczego nie optymalizujemy konstrukcji?

Leave review
Kilka lat temu kupiłem w IKEA rozkładane łóżko dla córki.  Chciałem kupić t...
Czytaj dalej
W poszukiwaniu ideału czyli pierwszy kontakt z TRIZ

W poszukiwaniu ideału czyli pierwszy kontakt z TRIZ

Leave review
Polska fabryka autobusów Volvo zainteresowała się TRIZ kilka lat temu. Zoba...
Czytaj dalej
Potrzeba matką wynalazków

Potrzeba matką wynalazku - na przykładzie Zeva Bianchiego

Leave review
Na przykładzie wynalazków Zeva Bianchiego można zobaczyć, że sama potrzeba ...
Czytaj dalej
Katastrofa Titanica w dziewięciu oknach

Katastrofa Titanica w dziewięciu oknach

Leave review
Czytaj dalej
Zasoby w projektowaniu uniwersalnym

Zasoby w projektowaniu uniwersalnym

Leave review
Dlaczego niektóre rozwiązania dla niepełnosprawnych są tak ciekawe? Bo wyko...
Czytaj dalej