Cybathlon - wynalazki dla niepełnosprawnych

Cybathlon jest niezwykłą olimpiadą, gdzie zawodnicy z niepełnosprawnościami rywalizują ze sobą używając najnowocześniejszych technologii asystujących.


2 i 3 maja 2020 odbędzie się kolejny Cybathlon w SWISS Arena w Kloten niedaleko Zurichu. Konkurencje obejmują sześć dyscyplin o których można dowiedzieć się tutaj​.

Film o olimpiadzie Cybathlon pokazuje przekrój różnych niepełnosprawności, które mobilizują zespoły wynalazców z całego świata wraz z zawodnikami do doskonalenia technologii w służbie niepełnosprawnym.


W koncepcjach i celach Cybathlonu można przeczytać, że kierunek promowanej innowacyjności to spełnianie faktycznych potrzeb użytkowników takich technologii. Jednym z przykładowych zadań w konkurencji protez ręki jest wieszanie prania przy uzyciu klamerek, a zawodnicy w egzoszkielecie mają między innymi wstać samodzielnie z sofy i się przemieścić. 


Oto główne cele jakie stawiają sobie twórcy tej olimpiady

- Promowanie badań, rozwoju i wdrażania technologii wspomagających dla osób niepełnosprawnych.
- Budowanie wspólnej platformy dla wynalazców, osób niepełnosprawnych i ogółu społeczeństwa.
- Informowanie społeczeństwa i stymulowanie dyskusji na temat integracji i równości osób niepełnosprawnych w życiu codziennym.
- Usuwanie barier między ogółem społeczeństwa, użytkownikami i wynalazcami.


Zapraszam wszystkich, którzy zajmują się rozwiązaniami wspomagającymi niepełnosprawnych do rozważenia zaangażowania się w tą olimpiadę. Szczegóły są dostępne na stronie https://cybathlon.ethz.ch/en/ .


Michał Hałas

ekspert 

GRUPA ODITKZdj. Ceremonia wręczenia złotego medalu (FES

Source/image rights: ETH Zurich / autor: Nicola Pitaro