Innowacja nie tylko dla inżyniera


Recenzja Łukasza Paluszkiewicza


Kiedy w ręce wpadła mi książka Karen Gadd – TRIZ for Engineers – cieszyłem się jak dziecko, bo polowałem na nią od jakiegoś czasu. TRIZ to akronim od rosyjskiego Teoria Reszenija Izobretatielskich Zadacz, co można przetłumaczyć na Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań. Jest to opracowana przez Genricha Altshullera metodyka i zbiór narzędzi, które pomagają osiągnąć najlepszy możliwy rezultat w stosunkowo krótkim czasie i przy minimalnych nakładach. Jego efekty widać chociażby w rosnących ciągle firmach koreańskich – jak Samsung czy Hyundai. I chociaż TRIZ wywodzi się stricte z dziedzin technicznych, dziś jest wykorzystywany także w pedagogice, zarządzaniu, czy nauce.


Na wstępie przyznam, że książka mnie nie zawiodła, w sześciu aktach odsłania wszystkie aspekty wykorzystania TRIZ w praktyce, w dodatku jest napisana lekkim językiem, więc czyta się ją wyśmienicie. Całości dopełniają zabawne grafiki, które pozwalają łatwiej zapamiętać materiał. Karen nie udaje też, że TRIZ to ostateczna odpowiedź na wszystkie problemy i nie ukrywa, że są inne zbiory narzędzi, które też się mogą sprawdzać, ale podaje argumenty, kiedy TRIZ będzie sprawdzał się lepiej.


Część pierwsza przeprowadza nas przez podstawy TRIZ, podstawowe narzędzia, logikę i algorytm dochodzenia do rozwiązania. W drugiej części autorka pokazuje zbiór narzędzi, które pomagają pokonać zdefiniowaną sprzeczność, bo tak też TRIZ nazywa problem. Cała część trzecia poświęcona jest praktycznie jednemu narzędziu – Idealnemu Wynikowi Końcowemu – który jest potężnym i super szybkim narzędziem do generowania rozwiązań i pomysłów, jeśli rozumie się jak go zastosować. Akt czwarty to przewidywanie rozwoju systemów – czyli część, która może zainteresować wszystkich product managerów i wszystkie osoby odpowiadające za strategię w firmie. Kolejna część to zastosowanie narzędzi TRIZ do analizy systemowej i doskonalenia produktów. W końcu część ostatnia to podsumowanie poprzednich rozdziałów i zbiór case studies, które można przećwiczyć samemu, sprawdzając jak dobrze zrozumieliśmy materiał zawarty w książce.


Podsumowując, TRIZ for Engineers to niezwykły podręcznik, który czyta się bardzo łatwo i przyjemnie, a zdobywana wiedza, jeśli zadbamy o praktykę, sama zacznie zmieniać sposób, w jaki myślimy. Polecam ją nie tylko inżynierom, ale w zasadzie każdemu kierownikowi projektu – w końcu dowozimy produkty, czy to w postaci usługi, czy rzeczywistego produktu, a TRIZ mówi jak robić to lepiej, szybciej i taniej. Polecam ją także wszystkim, którzy określają strategię w firmie, tych najbardziej ucieszą mapy trendów rozwoju systemów, a także kierownikom produktu, aby lepiej określali i przeciwdziałali ryzyku, oraz doskonalili własny produkt.


Autor recenzji to Senior Project Engineer w UTC Aerospace Systems

Karen Gadd, TRIZ for Engineers: Enabling Inventive Problem Solving, wydawnictwo A John Wiley & Sons, Ltd., Publication, ISBN 978-0-470-74188-7, s. 504


Recenzja ukazała się pierwotnie w „strefa PMI”  https://strefapmi.pl/ czerwiec 2018, przedruk za pozwoleniem.