UCZĘ SIĘ DLA LOTOSU – reportaż ze szkolenia TRIZ Basic

Algorytmy, macierze i patenty

 
Źródło: Lotosfera. Miesięcznik pracowników Grupy Kapitałowej LOTOS S. A., Nr 03/166 Marzec 2016 (przedruk za pozwoleniem)

 

Inżynieryjna metoda TRIZ była tematem szkolenia zorganizowanego na początku marca w ramach Kalendarza szkoleń Akademii LOTOS. Pracownicy Grupy LOTOS w ciągu dwóch dni intensywnych zajęć poznawali narzędzia do rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się w swojej pracy, i doskonalili się w ich stosowaniu.

 

Ludzie szkolą się z kreatywności od lat, a metoda TRIZ to nowość w tej materii – mówi prowadzący szkolenie Michał Hałas z Grupy ODiTK. – Stworzona przez inżynierów koncepcja opiera rozwiązywanie problemów na usystematyzowanych procesach, patentach i wzorcach. Z problemami spotykamy się na co dzień i łatwo zapętlić się w poszukiwaniu odpowiedzi. Michał Hałas mówi, że stał się entuzjastą tej metody, gdy pomogła mu w rozwiązaniu złożonego problemu, z którym borykał się od dawna. – TRIZ potrafi odblokować umysły – tłumaczy – dzięki czemu można znaleźć najprostsze rozwiązanie, które najczęściej umyka uwadze.

Sama teoria TRIZ nigdy nie da tyle co praktyka – podkreśla prowadzący. Uczestnicy szkolenia pierwszego dnia poznali historię metody, otrzymali materiały, podręcznik i dostęp do narzędzi on-line. Następnie uczyli się z nich korzystać. Dzięki metodzie TRIZ unikamy wyważania otwartych drzwi. Korzystając z niej, często przekonujemy się, że ktoś, być może w innej branży, już pracował nad podobnym problemem. Wtedy wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązanie. – To metoda dla leniwych – żartuje Michał Hałas. – Trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie szukać.

Zdj. Szkolenie odbywało się w atmosferze żywej dyskusji, a prowadzący Michał Hałas wspierał grupy na każdym etapie analizy problemu


Do zapisania się na szkolenie zachęcił nas fakt, że w tytule zaznaczono „dla inżynierów” – uśmiecha się Natalia Oelberg z Biura Inżynieryjnego Produkcji, która zgłosiła się na zajęcia wspólnie z Justyną Woźniak z tego samego biura. – Jesteśmy młodymi inżynierami na początku kariery i chcemy zdobywać jak najwięcej kompetencji – dodaje.

Zdj Michał Hałas długo borykał się z trudnym problemem i dopiero metoda TRIZ dała mu rozwiązanie. Teraz przekonuje do niej innych.


Uczestnicy chwalili sposób prowadzenia szkolenia, pracę w grupach i materiały, które otrzymali. Docenili także przydatność metody, z którą się zapoznawali. – TRIZ daje nieograniczone możliwości zastosowania we wszystkich aspektach życia – mówi Adam Pilecki, starszy specjalista z Biura Ochrony Środowiska. – Będę mógł wykorzystać tę metodę przy analizowaniu problemów technicznych i technologicznych, z którymi zmagamy się w biurze. Jestem przekonany, że narzędzia stosowane w tej metodzie pozwolą niejednemu z nas znaleźć rozwiązania także w prywatnym życiu.


Grupa była wyraźnie zaciekawiona tematem i chętnie brała udział w analizie swoich problemów – podsumowuje z satysfakcją Michał Hałas. – Uczestnicy uczyli się procesu rozwiązywania problemu, odpowiedniego formułowania i analizy zagadnień oraz selekcjonowania pomysłów. Najlepszą częścią TRIZ-a jest poszukiwanie rozwiązań. Pomysły stopniowo filtrowane poprzez narzędzia prowadzą do rozwiązania. Ukierunkowujemy pomysłowość – dodaje prowadzący. – W zespole zrodził się już pomysł cotygodniowych spotkań z TRIZ–em – mówi Justyna Woźniak. – Znając metodę i analizując problemów większym gronie, możemy pomóc w jego rozwiązaniu. Teraz sami możemy się rozwijać i doradzać innym, jak usprawnić pracę w naszych biurach.


MARTA FORMELLA

Zdj. Uczestnicy otrzymali wiele materiałów niezbędnych do pracy, w tym książkę Karen Gadd i planszę 40 zasad TRIZ


Jak zainteresować wynalazkiem?

Jak zainteresować wynalazkiem?

Leave review
Grono inwestorów przekonanych przez technologię Parsonsa miało nadzieję na ...
Czytaj dalej
Konstruktor o którym na pewno nie słyszałeś – John Hancock Hall

Konstruktor o którym na pewno nie słyszałeś – John Hancock Hall

Leave review
John Hall złamał ówczesny paradygmat, że albo masz wysoką szybkostrzelność ...
Czytaj dalej
Software nie zastępuje myślenia

Software nie zastępuje myślenia

Leave review
Zobacz kilka sytuacji widzianych oczami doświadczonych managerów techniczny...
Czytaj dalej
optymalizacja konstrukcji

przykład optymalizacji mocowania

Leave review
Udana optymalizacja u Chińskiego producenta automotive. Uzywając Desing For...
Czytaj dalej
Stave Falls case study

Stave Falls case study

Leave review
Zainspiruj się przypadkiem elektrowni w Stave Falls - kreatywne rozwiązania...
Czytaj dalej