Czy lubisz fantastykę naukową? To pytanie na początku szkolenia z TRIZ wydało się dziwne, jednak po poznaniu życiorysu Altszullera już dziwnym nie było. Altszuler pisał opowiadania Science Fiction pod pseudonimem Henryk Altow. Ten gatunek literacki wybrał nie tylko dlatego, że lubił marzyć o przyszłych wynalazkach. To dość bezpieczny temat dla kogoś, kto niewinnie spędził kilka lat w sowieckim łagrze. Jednak w mojej opinii jego zainteresowanie SF „fantastycznie” wpłynęło na rozwój TRIZ.
W swojej książce Algorytm Wynalazku Altszuller podliczył ile pomysłów z wcześniejszej fantastyki naukowej zostało zrealizowanych w przypadku trzech kolejnych autorów SF.
W 21 października2015 obchodzony był „Back To The Future Day”. Właśnie do tego dnia bohaterowie filmu Roberta Zemeckisa „Powrót do przyszłości” przenieśli się z 1985 roku.
(źródło tvp.info)
Sprawdzono, że kilka przewidzianych wówczas wynalazków urzeczywistniło się w ciągu tych 30 lat:
- płaskie telewizory i oglądanie kilku kanałów jednocześnie
- wideo rozmowy (np. Skype),
- gry typu „kinect” gdzie odczytywane są gesty gracza,
- hologramowe reklamy
- tablet
- okulary przypominające dzisiejsze Google Glass/Oculus Rift
- samozapinające się buty (premiera Nike w marcu 2016 po kilku wcześniejszych zapowiedziach)
Latająca deskorolka (zamiast popularnej w latach osiemdziesiątych zwykłej deskorolki) do dziś inspiruje wynalazców, ale nie uzyskała jeszcze szerokiej popularności.
Co ciekawe film nie przewidział upowszechnienia telefonów komórkowych i internetu. Oprócz wideorozmów do komunikacji bohaterzy używają faksu (!). Więcej retrospekcji tego filmu znajdziesz tutaj i tutaj.
Czy marzysz o przyszłych wynalazkach? Lubisz literaturę Science Fiction? TRIZ dobrze działa również wśród ludzi, którym ten gatunek literacki jest obcy, jednak to o czym myślisz wpływa na to kim się stajesz. Wiele wynalazków rozpoczynało się od marzeń fantastów. Poza tym autorzy fantastyki tylko wymyślali – nie musieli tego sami robić, co bywa żmudną pracą. Bez ich pomysłów nie byłoby jednak zainspirowanych inżynierów osiągających rezultaty.
Tak więc i pomysł, ale też i wykonanie. Są to dwa różne światy, jednak jedno bez drugiego nie da rezultatu.
Michał Hałas
P.S. Lem „Powrót z gwiazd” czytany na … Kindlu
źródło twitter.com/