Historia porażki nowego produktu i biznesu

Zobacz poniższe nagranie - wystąpienie Jerzego Obojskiego z Technovation 2022 "Jaka piękna katastrofa, gdy zabraknie wartości".

Case study 'Juicero', które miało być jednorożcem i ... dlaczego się nie udało.


"Bo najlepiej uczyć się na porażkach, a najtaniej na cudzych"

Dla zainteresowanych szczegółami tej wyciskarki do soków, oto poniżej tłumaczenie fragmentu  artykułu, którego autorem jest Jacob Kastrenakes.


Fot. Ben Einstein / Bolt


Ben Einstein, założyciel w firmie venture capital Bolt, rozebrał sokowirówkę Juicero kawałek po kawałku, aby zobaczyć, co sprawiło, że urządzenie - które szło  za 699 dolarów w momencie premiery - jest tak drogie. Okazuje się, że sokowirówka naprawdę jest imponującym kawałkiem sprzętu. Tak się składa, że została zaprojektowana z dość dużym naddatkiem.


"Oszczędność kosztów nie była dla Juicero najważniejszym priorytetem."


Einstein nazywa prasę Juicero "niesamowicie skomplikowanym kawałkiem inżynierii", który został złożony "z wielką dbałością o szczegóły". Otwierając ją, znalazł zaskakującą liczbę obrabianych i niestandardowych części, co, jak podejrzewa, jest jednym z powodów, dla których sokowirówka stała się tak droga.


"Jest jasne, że oszczędność kosztów nie była nigdzie w pobliżu głównego priorytetu dla Juicero podczas projektowania tego produktu (lub jeśli była, to coś poszło strasznie źle)" - pisze Einstein. Wskazuje również na "drogi proces" dla "wymyślnych tworzyw sztucznych" i "niepotrzebną złożoność" w projekcie, taką jak mechanizm blokujący drzwi, który obejmuje ponad dwa tuziny części.


Ale jego najciekawszym odkryciem jest to, że sokowirówka Juicero naprawdę wydaje się być zdolna do wywierania rodzaju silnej, kontrolowanej siły, którą firma obiecała wykorzystać do wyciskania soku z owoców i warzyw. "Maszyna musi wywierać równy nacisk na ~64 cale kwadratowe powierzchni jednocześnie" - pisze Einstein - "co oznacza, że układ napędowy musi być w stanie zastosować tysiące funtów siły, aby zgnieść wszystkie te produkty".


Z jednej strony oznacza to, że Juicero nie wprowadzało nikogo w błąd swoją sokowirówką. Jest to naprawdę drogi produkt zdolny do dostarczenia dużej ilości siły do precyzyjnego wyciskania soku. Z drugiej strony, Juicero włożyło mnóstwo pieniędzy i wysiłku w coś, co można było osiągnąć znacznie taniej, gdyby było skłonne zaakceptować mniej precyzyjne wyciskanie soku - powiedzmy, coś podobnego do tego, co osiąga się ręcznie.


Juicero dokonało ogromnej inwestycji w ładny, ale ostatecznie niepotrzebny produkt.


Gdyby inżynierowie Juicero poszli na "bardziej skoncentrowaną" metodę dostarczania siły, pisze Einstein, "można było łatwo zaoszczędzić setki dolarów od ceny półkowej produktu."


A tutaj jest szczegółowy artykuł ze zdjęciami z rozbiórki Juicero przez Bena Einsteina.