Tolerancje Geometryczne - 3D Product Manufacturing Information

Poniżej nagranie wystąpienia Mirosława Chamery z Ariadne Engineering (Szwecja) podczas Technovation Forum 2022.


Mirosław Chamera mówi o luzach w łańcuchu kinematycznym i możliwościach analizy tolerancji opartej na trójwymiarowym modelu CAD z przełożeniem na jakość i pieniądze. Także o zarządzaniu wymiarami, functional ISO GPS, metrologii i statystyce.


Informacje o tolerancjach wytwarzanych części powinny być „machine readible” czyli jednoznaczne dla algorytmów, aby była możliwa automatyzacja procesów. To jeden poziom wyżej niż do tej pory praktykowaliśmy jako konstruktorzy.


Cała analiza tolerancji geometrycznych wynika ze dwóch sprzecznych punktów widzenia. Konstruktor, dla osiągnięcia funkcji elementu, będzie tolerancje zacieśniał. Osoba odpowiedzialna zaś za produkcję, będzie starała się rozluźniać tolerancję, aby zmniejszyć koszt wytworzenia.

Analiza tolerancji daje balans pomiędzy tymi punktami widzenia, tam gdzie można, to nieco luzujemy tolerancje dla niższego kosztu, ale tak by nie utracić funkcjonalności.


Wystąpienie jest zakończone fantastycznym przykładem Mirosława z firmy Vestas (turbiny wiatrowe offshore). Jak przeszli od intuicji inżynierskiej do analizy tolerancji. Warto zobaczyć do końcowego efektu.